DW 1x06 - Dalek

22. září 2015 v 18:47 | Kokido Kuku |  1. řada

V roce 2005 byla apokalyptická dvanáctka nepříliš vzdálenou udoucností, teď jsme tři roky za ní. Mayové všechny tak zblbli, že si nikdo nevzpomněl na Daleka, který ten konec světa málem opravdu způsobil.

Dalek je moje oblíbená epizoda. Vidíme tu Doktora v tak nějak novém světle. Obyčejně ležérní a veselý Devátý najednou křičí, říká opravdu hrozné věci, ba dokonce záměrně způsobuje bolest. Což není tak uplně něco, na co jsme si zatím zvykli.
Nuže. Epizoda je situovaná do zbohatlické soukromé sbírky mimozemských věciček. Je tu kde co, ruka |Slitheena, hlava kyberčlověka, předměty denní potřeby... a živý, i když značně pochroumaný Dalek, který namajitele sbírky zvysoka kašle a odmítá s ním mluvit. A teď si sem přišupačila i Tardis sdalším mimozemšťanem na palubě.
Tardis byla přilákána s.o.s signálem, který Dalek vysílal, zbytečně, přirozeně. Doktor nemá pro chování Daleka příliš pochopení, ačkoliv Henry van Statten,majitel sbírky, je na něj zřejmě velmi pyšný.
Dalek se při setkání s Doktorem rozpovídá. Rozpovídá se i při setkání s Rose, která ho nechtěně uvolní, a naštvaná plechovka se vydá na mrtvolami dlážděnou cestu za svobodou. Která je o to ničivější, protože se odehrává v uzavřeném prostoru Van Stattenova komplexu.

Zdá se, že Dalek nemá zájem na smrti Rose. Jinak nesnáší všechny kolem, protože ti mu celou dobu ubližovali. Rose, i když zůstane uvězněná s Dalekem v jedné místnosti, je pořád naživu. Rose s Dalekem soucítí a on to cítí.
Čas od času se v DW objeví primárně zlý ufon, který vám dá šanci si ho oblíbit. Tahle plechovka je jedna z nich. Na světě je sám, bůhví jak dlouho trčel ve Van Stattenově sklepě, kde do něj pořád někdo vrtal nebo pouštěl proud. J to voják naprogramovaný k zabíjení a pak najednou přijde hezoučká blondýnka a zeptá se ho, po čem ještě touží.

Má to několik opravdu silných momentů, které odhalují části charakteru. Podle mě je to dost důležitá epizoda. Nejen z hlediska prostých faktů, ale právě z hlediska tady těch drobností které se jaksi sekundárně dozvídáme.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sasha Sasha | Web | 22. září 2015 v 18:55 | Reagovat

ah toto je tak davno čo som videla tu epizodu :))
inak pozeram že si čerstvy whovian, tak vitaj medzi nami whovianmi :D :))

2 Kokido Kuku Kokido Kuku | 22. září 2015 v 20:57 | Reagovat

[1]: Haha, děkuju :D Čerstvá už moc nejsem, už je to víc jak rok, jenom jsem to ještě nezměnila v profilu, ale když to člověk po takové době překoukává, je to jak poprvé :-D

3 Fritz Fritz | Web | 31. ledna 2016 v 9:28 | Reagovat

Taky moje oblíbená. Má myšlenku. A ano. OBLÍBILA jsem si Daleky :D tento konkrétně byl vysloveně roztomilý

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama