Září 2015

DW 1x07 - The Long Game

22. září 2015 v 21:18 | Kokido Kuku |  1. řada

...aka ta epizoda se Simonem Peggem a slizkou věcí na stropě. Taky další epizoda, kterou jsem při rewatchi tak nějak částečně ignorovala. Adam, Cathica i Suki jsou poměrně zajímavé postavy, ale nedostávají moc místo k projevu. Adam je zbytkové zboží minulé epizody, Cathica je těžce ambiciózní a má badass účes, Suki je evidentně "hodná holka" undercover.
Jde v zásadě o to, že Satelit 5 je ohromná vysílací stanice s monstrózním množstvím programů a tajemným pětistým patrem, do kterého je čas od času někdo povýšen a pak už ho nikdy nikdo nevidí. Což asi není úplně ok. Taky technologie je dost zpátečnická, ačkoliv vyvinuli podivné nápoje a fast food pořád trvá.
Na konci se dozvídáme, že velká říše lidí je lidem vlastně jenom jaksi pronajata a všechno řídí ta slizká věc na stropě. Lidé jsou manipulováni skrz zprávy.


Upřímně, zdaleka nejděsivější na téhle epizodě mi přijdou ty díry uprostřed čela, jak se to otvírá a je to celkově dost fujky. Jinak to ve mě nenechává žádné zvláštní pociti, je to prostě taková běžná epizoda - problém, Doktor jde, vyřeší problém. Na stropě sedí tlustý slizký mimozemšťan a editor vypadá jako zlý albín.
Mám trochu problém u téhle udržet pozornost, protože zas tak zajímavého se tam neděje vcelku nic. Sice představuje poměrně aktuální motiv ovlivnitelnosti lidí médii, ale když se nakonec ukážem že za tím stojí mimozemšťan, nějak to ztratí údernost Kdyby v tom s tím mimozemšťanem jeli například nějací velcí pohlaváři, možá by to vzneslo nějaké zajímavé morální otázky.
Na druhou stranu je to pro mě po poměrně depresivním Dalekovi příjemná odpočinková epizodka. Mám docela ráda Adama, je to sympoš, nevadilo by mi ani, kdyby se zdržel dýl. Ale nikdo by v jeho přítomnosti nesměl luskat. Na druhou stranu, jeho návrat domů, jehož pokračování je šedá zóna, byl fakticky vtipný. Holt si to neměl chlapec polepit se vším tím šmejděním a necháváním spoilerů na záznamníku.

DW 1x06 - Dalek

22. září 2015 v 18:47 | Kokido Kuku |  1. řada

V roce 2005 byla apokalyptická dvanáctka nepříliš vzdálenou udoucností, teď jsme tři roky za ní. Mayové všechny tak zblbli, že si nikdo nevzpomněl na Daleka, který ten konec světa málem opravdu způsobil.

Dalek je moje oblíbená epizoda. Vidíme tu Doktora v tak nějak novém světle. Obyčejně ležérní a veselý Devátý najednou křičí, říká opravdu hrozné věci, ba dokonce záměrně způsobuje bolest. Což není tak uplně něco, na co jsme si zatím zvykli.
Nuže. Epizoda je situovaná do zbohatlické soukromé sbírky mimozemských věciček. Je tu kde co, ruka |Slitheena, hlava kyberčlověka, předměty denní potřeby... a živý, i když značně pochroumaný Dalek, který namajitele sbírky zvysoka kašle a odmítá s ním mluvit. A teď si sem přišupačila i Tardis sdalším mimozemšťanem na palubě.
Tardis byla přilákána s.o.s signálem, který Dalek vysílal, zbytečně, přirozeně. Doktor nemá pro chování Daleka příliš pochopení, ačkoliv Henry van Statten,majitel sbírky, je na něj zřejmě velmi pyšný.
Dalek se při setkání s Doktorem rozpovídá. Rozpovídá se i při setkání s Rose, která ho nechtěně uvolní, a naštvaná plechovka se vydá na mrtvolami dlážděnou cestu za svobodou. Která je o to ničivější, protože se odehrává v uzavřeném prostoru Van Stattenova komplexu.

Zdá se, že Dalek nemá zájem na smrti Rose. Jinak nesnáší všechny kolem, protože ti mu celou dobu ubližovali. Rose, i když zůstane uvězněná s Dalekem v jedné místnosti, je pořád naživu. Rose s Dalekem soucítí a on to cítí.
Čas od času se v DW objeví primárně zlý ufon, který vám dá šanci si ho oblíbit. Tahle plechovka je jedna z nich. Na světě je sám, bůhví jak dlouho trčel ve Van Stattenově sklepě, kde do něj pořád někdo vrtal nebo pouštěl proud. J to voják naprogramovaný k zabíjení a pak najednou přijde hezoučká blondýnka a zeptá se ho, po čem ještě touží.

Má to několik opravdu silných momentů, které odhalují části charakteru. Podle mě je to dost důležitá epizoda. Nejen z hlediska prostých faktů, ale právě z hlediska tady těch drobností které se jaksi sekundárně dozvídáme.


DW 1x04 - Aliens of London + 1x05 - World War Three

22. září 2015 v 12:47 | Kokido Kuku |  1. řada

Prdící mimozemšťani převlečení za tlusté politiky, co víc si přát. Slitheeni jsou svým způsobem velmi vtipní. Mám je docela ráda, jenom se mi nelíbí jejich design, jsem v tomhle směru poněkud rasista. Ohledně rodinných vztahů by se od nich mohl ale kdekdo z místních učit. Plus politici všech zemí dostávají zcela nový rozměr.
Samozřejmě ještě než se epizoda dostane k ufounům, Rose se po své první velké vyjížďce s Doktorem vrací domů s tím, že byla pryč dvanáct hodin, no big deal. Nicméně pak Doktor objeví letáky, podle kterých je Rose pohřešovaná. A teď to vysvětlujte.
Mám tuhle část hafo ráda, protože... ani nevim proč. Ukazuje důsledky Rosina útěku s šílencem v modré budce, tedy přesně to, nad čím přemýšlí snad každej whovian skoro denně. Kdyy teď přistála Tardis na vašem dvorku, asi byste se rozpakovali jenom tak naskočit a odporoučet se do víru času a prostoru, bez ohledu na to, jak fantastické možnosti ta budka nabízí. Jsem ráda, že to tu ukázali.

No, potom do Temže na oko spadne UFO, vykulí se z něj zmatené prase and shit goes down. Politici se začnou svlíkat ze svých hroších kůži, Doktor pobíhá po čísle deset a kdejaká trochu kulatější osoba je podezřelá.
Slitheeni jsou vlastně jako mafiánský klan. Mají obchodní záměry, pro které ovšem pozemšťané, vzhledem k tomu, že jsou součástí těch ochodních záměrů,nemají příliš pochopení. A Doktor tím míň. Plus chudák to prasátko.

Pro mě je hvězdou epizody rozhodně Harriet Jonesová. Mám tupaní opravdu hodně ráda, je prostě úžasná. Pořád ji nikdo nebere na vědomí, ale ona pořád chodí, opakuje svoje jméno a rozdává svoje vizitky. Tvrdě pracující uvědomnělá paní. Takovou bych volila.

Další body epizoda dostane za ocet. Nápad likvidovat Slitheeny octem, nakládačkama a podobnýma věcma, který se obvykle vyskytují v domácnosti, je podle mě paráda. Po politicích se přece taky hážou vajíčka! |Nicméně musím uznat,že obsah Mickeyho špajzky vyděsil i mě. Doufám, že si ten kluk pořádně čistil zuby.
Máme tu taky první velkou krizi. Doktor se poprvé rozhoduje mezi záchranou společnice a záchranou světa. Nakonec všechno dobře dopadne díky skříni a Mickeyho hackerským schopnostem.

Nemůžu si pomoct, tyhle dvě epizody osobně nemám moc v oblibě, když se rozhodnu si random pustit Doktora, neshnu po nich. Ne, že by byl chudé na děj, ale Slitheeni mě jednoduše nijak zvlášť nebaví. Možná je to mým vrozeným odporem k politice, co já vím. Na druhou stranu, jsem ráda, že dostala trochu prostoru pro změnu Jackie. A Mickey. Chudák opuštěnej. Plus už jsem zmiňovala Harriet. V zásadě jsou to dobré epizody, jenom mi stačí vidět je zřídka.

DW 9x01 - The Magician´s Apprentice

20. září 2015 v 12:38 | Kokido Kuku |  9. řada
Otevřeně přiznávám, že nemám dokoukanou osmou řadu, ale jelikož internet momentálně přetéká spoilery na tuhle epizodu, prostě jsem se na to podívala. A nyní považuju za svou svatou povinnost o tom napsat, i když za dvě hodiny odjíždím do školy, tedy umřít. Tak jdeme na to, zlatíčka.

SPOILER ALERT


Nebudu vás moc zatěžovat dějem, půjde spíš o dojmy.
Tak předně, konečně jsem si oblíbila Missy. Předtím mi nevadila, ale tady už ji mám 100% ráda. Je krásná, je sassy, nádherně zpívá... fakt jsem si ji užila.
Clara se uvedla okouzlují průpovídkou o Jane Austenové, kterou pronesla s takovým výrazem, že celej Tumblr se sebral a šel sprejovat její jméno v barvách bisexuálů na nejbližší zeď. Jinak k ní upřímně nemám moc říct. Už byla v DW tak dlouho, že nějak selhávám ve snaze objevovat na ní nové věci. Myslím, že měla trochu kratší vlasy. A jelikož jsem omylem narazila na poměrně zásadní spoiler ohledně Clara vs Dalekové, takže se nekonal ani žádný emoční výbuch. Stejně si ovšem nejsem tak úplně jistá, co se tam vlastně stalo. Už jsem četla jednu celkem zajímavou a logickou teorii, takže jsem fakt zvědavá, co se z toho vyklube.

Doktor... Objímá, omlouvá se, prosí, bojí se, a všechno to je značně znepokojující. Trochu to vyvážilo jeho velkolepé kytarové sólo (doufám, že všichni víme, že Capaldi byl kdysi s Craigem Fergusonem v punkové kapele, a pořád jsme se ještě nevzdali našeho snu, že Moff nechá Capaldiho zpívat...), ale jakmile doborovolně obejme Claru, je nejvyšší čas začít si dělat starosti.
Respektive já si je dělala už od první scény. To prostě naštve, když máté takové dobré záměry a z toho děcka, co se snažíte zachránit, se náhodou vyklube vás budoucí největší nepřitel. Shit happens.
Z té části na Skaru jsem upřímně málem dostala infarkt. V poslední době jsem ve velkém stresu a kde co mě slušně načne, takže takovéhle "odpočinkové" epizody bych teď asi měla radši dát k ledu. Měla jsem tep tak stodvacet.
Mimochodem, myslím, že jsem se do capaldiho znova zamilovala v momentě, kdy Doktor ztratil nervy u Davrose. Na chvilku jsem byla velmi emocionální a úplně přestala vnímat.


Jsem si ovšem jistá, že nikdo nechce vidět mstícího se Dvanáctého. Stačí si vzpomenout na poměrně mírumilovného Devátého - už tomu se říkalo "přicházející bouře". Naštvaný a žalem šílený Davnáctý? To bude tak "Velký třesk 2", ne? Popravdě mi docela stačil závěr téhle epizody. Exterminate.