Srpen 2015

DW 1x03 - The Unquiet Dead

30. srpna 2015 v 20:06 | Kokido Kuku |  1. řada

Tohle je v mnoha směrech kouzelná epizoda. Je to první "historická" epizoda a koncentrace vtipných a vážných momentů je v ní krásně vyvážená. Později jsem začala narážet na epizody vyloženě oddechové a vyloženě depresivní.
Nemluvě o tom, že vždycky ráda vidím významné postavy historie v konfrontaci s Doktorem. Pokud Doktor fangirluje, je to ještě lepší. V tomhle případě je to samozřejmě Dickens, o kom je řeč. Ačkoliv nejsem dvakrát fanda jeho práce, tady jsem ho měla opravdu ráda, a konec mě trooošku rozesmutnil, no, takový je život, že ano.

Samotný střed epizode, neklidní mrtví, jsou prostě kouzelní. Líbí se mi celá ta věc s plynným ufounky, kteří se chtějí nastěhovat do našich tělesných schránek. Kdybych byla celý svůj život plyn, asi bych se dvakrát nehrnula do ovládání nějaké masité divné věci se spoustou končetin, ale tak, nevim, jak to mají nastavené, že ano. Zřejmě jim to nevadí.
Pro Gwyn mám tak trochu slabost. Je pro mě prototypem hodňoučké, nioc moc vzdělané, ale hrdé viktoriánské služky, plus je vážně roztomilá a bylo mi jí vážně líto. Byla statečná a měla opravdu srdce ze zlata, škoda, že musela vidět svoje anděly. Její rozhovor s Rose byl velmi zajímavý, ani ne tak náplní konverzace jako spíš tím, jak z Gwyn vyzařovala její neuvěřitelná čistota, kterou už ve většině holek jako je Rose prostě nenajdete, i když jsou to hodné holky. Nevím, jak se jim to podařilo do toho hereckého výkonu dostat, ale podařilo.
Nemluvě o tom, že poprvé potkáváme s termínem "bad wolf". To je celkem big deal.
Takže tak. Pojaždé se na Neklidné mrtvé ráda dívám, je v ní hodně prvenství.

DW 1x02 - The End of the World

21. srpna 2015 v 16:13 | Kokido Kuku |  1. řada

U konce světa dostala první řada ten super sassy punc, který si pak udržela po většinu sezóny (až na pár momentů).
Tuhle epizodu mám ráda. Konec světa jako podívaná pro bohaté ze všech koutů vesmíru, to je prostě geniální nápad. Rozhodně mi to připadá jako reálná záležitost, za nějakých těch pět miliard let. Stejně tak jízlivá trampolína lady Cassandra je celkem reálná, lidi se nechávají upravovat čím dál divněji, zřejmě nebudeme muset čekat ani těch pět miliard let, než bude v módě být trampolína.
Plus se poprvé objeví Tvář z Boe, pro kterého mám slabost. A to ani nezmiňuju zvláštní erotické napětí mezi Doktorem a Jade, roztomiloučkou instalatérku, která bohužel dlouho nevydrží, děsivé větráky a dech z plic jako dar.
Konec světa je takový malý klenot.

Od Doktora to byl rozhodně geniální tah, udělat něco tak extrémního hned na začátku jeho cesty s Rose. Byly v podstatě jenom dvě možnosti, jak zareaguje - buď uteče nebo to zpracuje. Rose to tedy zpracovala, ale byl to rozhpodně mindfuck. jen si to představte. Koukáte na to, jak hoří vaše planeta, jste miliardy let oficiálně mrtví, z konce vašeho světa je show pro zbohatlíky... Je to prostě divné.

Nemluvě o tom, že navrch si nějaký vocas (Cassandra) usmyslí, že se na tom napakuje, a způsobí pár ošklivých smrtí uškvařením. Chudák seržant. Tuhletu věc z filtry jsem viděla už v Sunshine a je to pořád stejně znepokojující. Stačí mi spálení z koupáku.
Lady Cassandra je kapitola sama o sobě. V něčem mi připomíná Cruellu de Vil. Možná tou pusou, má podobnou pusu jako Glen Close. Je nicméně otravnější než všechny záporačky jaké znám. Posedlá vzhledem, evidentně si léčí mindrák a chce si nechat vybělit krev, což je doslova největší blbost, jakou jsem kdy slyšela. Na krvi je přece super právě to, že je červená! Bohové. Plus trávit existenci (tomuhle už se ani nedá říkat život) napnutá v nějakém rámu s dvěma týpkama, co na mě budou "navlhčovat"... tak to zdarec.

Jednou z třešniček na tomhle dortu je taky jukebox. Okouzlující barevná retrověc. Ze záhadného důvodu jsem děsně pyšná, že zrovna tohle je jedním z pozůstatků pozemské civilizace. A jaký hity to skrývalo!

Takže tak. Konec světa rozhodně zahrnoval hodně vedlejší akce, o které se pozemšťanům ani nezdálo.

DW 1x01 - Rose

21. srpna 2015 v 14:36 | Kokido Kuku |  1. řada
(Po skoro roce resuscituju svoje whovianské doupě a rozhodla jsem se postupně rádoby zrecenzovat všechny díly. To by mělo poskytnout feed na dost dluhou dobu. Pravděpodobně to nebude mít nijaký zvláštní systém.)

Prokousat se přes první epizodu Doctora Who mi upřímně dalo dost práce. Šla jsem do seriálu kvůli panu Ecclestonovi, absolutně jsem netušila, do čeho jdu a první epizoda byla poněkud divná.
Podivná kamera, podivně vypadající postavy, podivná zápletka, nemluvě o českém dabingu, která v závislosti na scéně kolísá mězi celkem dobrým a dost hrozným. Všechno bylo podivně barevné a jaksi rozpité, ale mělo to jenom 45 minut, takže jsem to zvládla, a díky bohu za to, vzdát to, tenhle blog by vůbec neexistoval a můj život by byl celkově o dost chudší.

Myslím, že první díl první řady obnoveného seriálu, který svého času hltala spousta lidí, byl jednak velký risk a jednak trochu pokus-omyl. Epizoda má lehký nádech "unaired pilot" dílu, který je posléze nahrazen oiciálním pilotem. Tady se to nestalo, což je dobře, Rose má zvláštní kouzlo, o které by bylo škoda přijít.
Triky nejsou nic moc, ale účel plní, žravá popelnice je creepy a vtipná zároveň a plastovž Mickey je jedna z nejděsivějších věcí, jaké jsem kdy viděla. PIZZAAA. Bože.

Když se na to zpětně dívám, hodně lidí mohly odradit postavy. Rose je holka z londýnského sídliště, nemá ani maturitu, a ženštiny jako její máti vídám běžně v naší vesnické hospodě. Pamatuju si, že zvlášť ona na mě působila jako postava velmi...nepřitažlivě. Nicméně její skóre začalo stoupat po županovo-ložnicové scéně.

Je celkem překvapivé, že se pro pilotní díl rozhodli vytvořit zrovna takovýhle plot. Epizoda měla být představením Rose, takže mimozemšťani sloužili jenom jako plán B, ale i tak... oživlé plastové figuríny nejsou zrovna tahák? Vztao kolem a kolem, tohle mohl být velmi rychlý konec...

A na závěr věc, co mě nikdy nepřestane zarážet - Rose Mickeyho tam venku prostě nechala. Ta scéna je fakticky kratičká, možná to ani není scéna (asi bych měla umět definovat scénu, když studuju filmovou vědu, heh, nevadí), ale vždycky ve mně nechá takové nepříjemné něco. Mickey viděl hodně divných věcíá a je evidentně v šoku, sotva chodí a má pravděpodobně zavařený mozek, a Doktorovi stačí dodat, že "taky cestuje časem" a Rose hupky dupky do Tardis. Jenom tak. Bylo to prostě... divné?
Nevím, jak bych reagovala na jejím místě. Obávám se, že pravděpodobně stejně, ale možná bych se rozhodovala aspoň o deset vteřin dýl. Možná bych zkusila vyjednávat. Co kdyby Doktor počkal, tak deset minut, než předám svého mírně nanicovatého přítele někomu kompetentnímu? Nebo se stavil zítra, až si aspoň sbalím? I když, jak se ukázalo s Amy, to zřejmě není ta nejlepší varianta.
Prostě mě ta scéna znepokojuje. je to vůči Mickeymu hodně nefér. Sežrala ho popelnice, proboha.
Rose is so pretty...