Září 2014

DW 8x02 - Into the Dalek

15. září 2014 v 15:02 | Kokido Kuku |  8. řada

SPOILER ALERT


Tohle bylo zajímavé. Jsem si celkem jistá, že když v prvním díle běželo "Co uvidíte příště", hodně lidí, včetně mě, bylo přesvědčeno, že Peter řekl "into the dark", když ve skutečnosti řekl "into the Dalek".
Že to bude až tak doslova "into the Dalek" jsem ovšem nečekala. Názorný příklad, že Doktor vás vezme fakt všude, nejen za mimozemťany, ale i DO mimozemšťanů.

Celkový dojem rozhodně dobrý.
  • Nemocný Dalek, který se díky prosakující radioaktivitě v jeho systému obrátil proti ostatním Dalekům? Yes, please.
  • Danny Pink, postava s evidentně zajímavou minulostí, která skončila jako učitel? Yes, please.
  • Doktor si pojmenuje Daleka, ve kterém se prochází, abyste se k němu okamžitě cítili citově připouta...nější? Existuje to slovo? No, každopádně, yes please.
Tohle byla poměrně temná epizoda, Doktor se choval nezvykle a Clara byla místy fakt tired of his shit.

Skoro to vypadalo, že tahle exkurze je pro Doktora čistě osobní záležitost, že si prostě jenom užívá možnost podívat se doslova do vnitřností svého největšího nepřítele, a skutečnost, že původní záměr byl pomoct někomu, zůstala někde vzadu, což ve finále okomentuje větou "Je to Dalek, co jste čekali?"

Taky bych ho praštila, bejt na Clařině místě.

Ale pak je tam ta úžasná scéna, kdy se všichni snaží přimět Rustyho, aby znova zahlédl rodící se hvězdu. Clara leze kamsi bůhvíkam, kam bych možná vlezla, ale totálně bych netušila, co tam mám dělat, Doktor promlouvá Rustymu do duše a otevírá mu svou mysl, ve které je kromě nekonečné krásy a spousty super třpytivých věciček taky NENÁVIST, kterou před Rustym Doktor nedokáže schovat.
Podle mě to zafungovalo jako dobrá připomínka toho, že Doktor není kladná postava. Není ani záporná, ale rozhodně není kladná postava, bez ohledu na to, jak je roztomilej a k sežrání a vtipně, není kladná postava.

Dalekové mi chyběli. Obdivuju, jak slizká chobotnice zavřená v plechovce zvládá být největší predátor vesmíru. To je prostě mazec. Navrch mi přijdou děsně roztomilí, jak tak jezdí a vžuum vžuuum, EXTERMINATE, MOTHERFUCKERS.
K Rustymu jsem si okamžitě vytvořila citové pouto. Od té doby, co Nine křičel na "posledního přeživšího Daleka", je mi automaticky líto připoutaných Daleků, protože je mi jasný, že na něj někdo bude řvát hnusné věci. *sad panda face*

Píšu pozdě, takže si pořádně nepamatuju, co dál jsem k tomu chtěla říct. Bylo tu pár mrtvých, přesvědčili nás, že hodní Dalekové prostě nejsou a chci si adoptovat Rustyho, you can´t stop me.
Celkově bych řekla, že to bylo slabší, než úvodní epizoda, možná je to ale tím, že tohle není úvodní epizoda...

Každopádně se těším na konfrontace Doktora a Daleků. Teď jsou equally creepy.