DW 8x01 - Deep Breath

25. srpna 2014 v 14:34 | Kokido Kuku |  8. řada
UPOZORNĚNÍ: Spíš než recenzi očekávejte poněkud neuspořádaný soubor dojmů, páč takhle já píšu recenze.
Jo a taky

SPOILER ALERT

Na důležitých momentech v DW mám ráda, jak je všichni prožívají dohromady. Prostě vyšilujeme všichni, bez ohledu na to, kdo je náš Doktor a jestli máme nebo nemáme rádi Steven Moffata.
Takže v sobotu jsem zalarmovala otce, aby mi koupil čokoládu, vyhrabala koní deku (k té se vyjádřím později), ověsila se Tardis a šla stříhat metr. Celej den jsem byla jak zfetlá, tancovala jsem po kuchyni, mluvila s mikrovlnkou a můj devítiletý sourozenec seriózně zvažoval, že zavolá nejbližší cvokhaus.
No, pak jsem se pohádala s matkou a šla mít depresi a brečet, ale tak to je jedno.

Koní deka - koní deka je velmi důležitá věc. Koní deku jsem dostala od máti, už nevím k jaké příležitosti, ale poprvé jsem ji vytáhla, když začínali Mušketýři. Pak se z toho tak nějak stala tradice a já každou neděli v deset večer seděla zabalená v dece a koukala na Mušketýry. Teď Mšketýři nejsou, takže budu v dece koukat na DW. Je to moje Capaldideka.

A teď k věci.

Celkový dojem je rozhodně dobrý. Viktoriánský Londýn nikdy nezklame. A dinosaurus v něm vypadá tak dobře, škoda ho, broučka. Nástup Doktora na scénu neměl chybu. Jako - dinosaurus prakticky vyzvrací Tardis, tomu prostě originalitu neupřete. Doktorovo první slovo "Shush!". Tady jsem se smála. Dostanete scénář a vaše první replika je shush, to prostě je vtipné. Strax vypadal, chudák, dost zmateně.
Celá Doktorova konverzace s dinosauří dámou mě neuvěřitelně bavila. Zcela upřímně řečeno, kdyby ta epizoda byla o tom, jak se Dvanáctý snaží dostat T-rexe do správné doby před tím, než chudák zvíře zdemoluje celej Londýn, bylo by to možná i lepší, ale na druhou stranu, není to epizoda, která by se dala použít na začátek série a představení nový Doktora, to vážně ne.

Sekvence "Capaldi pobíhá po londýnckých střechách i ulicích v noční košili" byla taky fajn. Díky Mušketýrům jsem si vypěstovala jistý fetiš na Capaldiho v noční košili :3. Ta scéna s bezdomovcem na mě docela zapůsobila, byla částečně hrozně vtipná a částečně hrozně... nějak nemůžu najít to správný slovo. Divná. Ne, to neni to správný slovo. Prostě zmatení na nejvyšším levelu, skoro panika a pak "I am scottish, I can complain about things!". Konverzace o tom, komu je zima a najednou Doktor chce bezdomovcv kabát a vy si říkáte, co to sakra...

Restaurace byla skvělá. To se mi prostě hrozně líbilo. Skvěle to ukazuje, jak nevěnujeme pozornost detailům. Prostě, když vlezete do restaurace, očekáváte, že tam budou lidi sedět a jíst, takže se nedíváte, jestli skutečně sedí a jedí. A pak najednou prásk, oni jsou to všichni roboti.
Moment, kdy Doktor opustí Claru, byl tak trochu au. Říkám trochu, protože byla v podstatě jasné, že Clara prakticky nemá šanci se z takové situace sama vyhrabat, takže se naskýtá několik možností:
  • Clara umře. Tak to asi těžko. Scénáristé chtějí žít.
  • Claru zachrání třetí strana, v tomto případě Jenny, Vastra a Strax, ale to je deravý jak všechny moje pletený ponožky. A co by mezitím dělal Doktor, když i vedoucí antagonista byl tam dole.
  • Doktor se pro Claru vrátí v ten správný heroický moment.
Nicméně Jenna mě v té scéně naprosto dostala. Jakmile Capaldi vypadl, totálně ovládla nejen plac, ale úplně všechno. Fantastická práce, opravdu. Naštěstí jsem si včas uvědomila, že zadržuju dech, takže jsem neomdlela jako Clara, hehe.

Přesuňme se ke konverzaci s koštětem. Tahle scéna mě moc nebavila, přestože byla dost důležitá. Jakmile se tam ale začali strkat a u Doktora se objevily výrazy, který jsem dřív viděla u Malcolma, začalo mě to zajímat. No a ten konec. Kdo lhal o svém "přednastavení"? To kandiduje na otázku týdne, měsíce, možná i roku. Podle toho, jak Dvanáctý do robotýpka (pracovní pojmenování) ryl, že není žádná země zaslíbená, kterou tak hledá, by si jeden řekl, že robotýpek skočil sám. Jenže pak se Doktor podíval do kamery.
To byl podle mě ten moment. Ne vzhled a věk Doktorova nového obličeje, ne černá Tardis, ale tenhle moment, kdy jste si fakt řekli "tak ony to nebyly drby, Twelve bude dark" a najednou jste se začali trochu bát, co ještě uvidíte. Protože ten pohled byl skoro výhružnj, popravdě. Jako by říkal "cekni a uvidíš". Uuugh. Děsivý Capaldi.

A konečně ten zbytek. Strax se svým skenerem a Clara, to bylo divné. Na druhou stranu do dalo vzniknout celkem vtipné tiché poště na Tumblru: "Clara Oswald watches gay porn, pass it on."
Zato Jenny a Vastra, oh my god. Jsou spolu tak rozkošné! Jenny se mi vždycky líbila, tentokrát to myslím i fyzicky. Chci vidět tu svatbu, chci a chci.
A scéna s Mattem mě rozbrečela, čistě z principu. Rozhodně nejsem jedna ze Smithgirls, mám ho ráda, ale fez nenosím, když to řeknu takhle. Jenže to prostě celé bylo takové dojemné.
Na druhou stranu jsem se později setkala s názorem, se kterým se chtě nechtě musím ztotožnit - ta scéna tam nemusela nutně být. Když jste se na to podívali s odstupem, je to, jako by se Jedenáctý musel ozvat, aby Clara přijala Dvanáctého. Jako by to bez něj nešlo, jako by Dvanáctý nebyl Claře dost dobrý nebo co. Myslím, že ta scéna naštvala hodně lidí, hlavně Capaldianů.

Na závěr bych zmínila Missy. Bojím se, že ať se z ní vyklube cokoliv, bude se mi pod kůži dostávat hodně dlouho, protože mi přišla hrozně afektovaná, skoro jako by Michelle přehrávala, ale asi to tak mělo být. Na určitým levelu mi okamžitě připomněla River, ale necítím z ní takový to zváštní teplo jako z River. A River zbožňuju. No nevím, uvidíme.

Setkávám se s mnoha rozdílnými pohledy na tuhle epizodu. Zatím jsem nenarazila na nikoho, komu by se Peter jako nový Doktor nelíbil, spíš lidi kritizují scénář, příběh. Mně se to líbilo. Nádherně strávených 75 minut.

Nemůžu se dočkat dalšího dílu, yaaaaay.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 ella,ellaveci ella,ellaveci | E-mail | Web | 16. května 2015 v 14:31 | Reagovat

Miluju tvoje články o DW.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama